Klub Miłośniczek Czekolady – Carole MatthewsRecenzja

Carole Matthews odkryłam dwa lata temu, kiedy szukając odmiany po kilku miesiącach z moją ukochaną fantasy trafiłam na „Święta Miłośniczek Czekolady”. Były okolice Bożego Narodzenia (inaczej to nie miałoby sensu…). To był trzeci tom serii. I tak mi się spodobał, że obiecałam sobie przeczytać choć pierwszy. Miało to miejsce niedawno.

No bo jak tu nie kochać najbardziej pechowej kobiety, jaką ziemia nosiła? Cała historia jest podana z perspektywy Lucy Lombard i jej trzech przyjaciółek, każdej z trochę innej parafii, które połączyła miłość do czekolady. Każda ma swoje problemy – niezbyt prawdopodobne, choć możliwe, jak to w życiu. Jedną wiecznie zdradza chłopak, druga ucieka od oziębłego męża w inne ramiona, trzecia ma męża hazardzistę, a czwarta brata kokainistę.

To babska literatura, więc wszystkie problemy są przez facetów (prawie). Ale nie ma niczego, czego wspólnymi siłami nie da się przezwyciężyć!

Zabrzmiało pompatycznie, i dobrze. Bo to jest lektura, która, mimo że czasem gorzka, ma służyć dobrej zabawie i pokrzepieniu serc niewieścich. I muszę przyznać, że tak dobrego czytadła jeszcze w łapkach nie miałam.

Charaktery postaci są spójne i zróżnicowane, co przekłada się też na język, którym się posługują. Choć bohaterek jest cztery, tylko Lucy ma szansę opowiedzieć wszystko po swojemu, bo jedynie jej wątek jest poprowadzony w pierwszej osobie. Kiedy wchodzi na scenę, pewne stonowanie i uładzenie narracji pozostałych bohaterek (trzecioosobowej) ustępuje miejsca bardziej kolokwialnemu językowi, mnóstwu dygresji, dając wgląd w naturę bohaterki.

Opowiedziane historie są ciekawe (jest nawet wątek sensacyjny), a same postaci to kobiety z krwi i kości. Daje to wrażenie realizmu, które czasem pryska, szczególnie w momentach przypływu fantazji Lucy, jednak to nie przeszkadza. To książka na odmóżdżenie, nie rozprawa naukowa. Bo przy głupotkach się najlepiej odpoczywa.

Allenare

29 sierpnia 2019

Napisz pierwszy komentarz.

Akceptuję politykę prywatności i przetwarzania danych osobwych.